Stěna slavných

Propojující prvek našich kamenných poboček. Umístili jsme na ni jména slavných osobností, které se určitou dobu svého života prokazatelně stravovali bez masa. Jedná se o osobnosti z různých oblastí vědy, kultury nebo sportu. Spousta z nich se v dnešní době zasluhuje o propagaci benefitů rostlinné stravy, například Leonardo DiCaprio nebo Joaquin Phoenix.

WOODY HARRELSON 

Americký herec. Vegansky se Harrelson stravuje přes třicet let. Aktivně se zapojuje do boje za práva zvířat, je členem organizace PETA, s jejíž pomocí se pokouší prosadit zákaz prasečího rodea v rodném Texasu. Na začátku roku 2019 se zapojil do programu Million Dollar Vegan – kampaň, která se snaží zapojit nejvýznamnější světové vůdce do otázek v oblasti klimatické krize, práv zvířat a světového hladu. Spolu s hudebníkem Paulem McCartneym, herci Joaquinem Phoenixem a Evannou Lynch a dalšími osobnostmi vyzval papeže, aby přešel na čistě rostlinnou stravu v obodbí půstu. Tato iniciativa pomohla zvýšit povědomí o programu Million Dollar Vegan, do které se poté zapojilo několik poslanců Evropského parlamentu. V roce 2017 se připojil k Paul McCartneymu ke hnutí Meat Free Mondays. Následně se objevil v krátkém dokumentu o životním prostředí One Day
A Week, ve kterém McCartney vysvětluje dopad masného průmyslu na naši planetu. Woody Harrelson spoustu ze svých kolegů přesvědčil k přechodu na rostlinnou stravu – Thandie Newton, Liam Hemsworth, Sadie Sink a další.

Zdroj fotografie: https://www.esquire.com/entertainment/movies/a28625287/woody-harrelson-guide-to-happiness-video-interview/ 

JOAQUIN PHOENIX 

Herec a aktivista bojující za práva zvířat, který se čistě rostlinně stravuje již od tří let. Jeho aktivity posledních týdnů lze jen těžko přehlédnout. Zasloužil se o kompletně rostlinné menu slavnostních večeří na předávání cen Zlatých glóbů a Oscarů. Získal obě ceny v kategorii nejlepší herecký výkon za ztvárnění filmového Jokera. V jeho proslovech se zmínil o současném odpojení lidstva od přirozeného světa a nevyhnutelnosti přechodu na rostlinnou stravu v souvislosti se zlepšením životního prostředí i životních podmínek hospodářských zvířat. Aktivně se účastní protestních kampaní za práva zvířat a zlepšení podmínek v živočišném průmyslu. V prosinci minulého roku byl zveřejněn dokument o této problematice The Animal People, za jehož produkcí stojí právě Joaquin Phoenix.

Zdroj fotografie: https://petsreadings.com/leo-dicaprio-donates-15m-to-protect-animals-and-save-the-planet/

MOBY

Americký skladatel, zpěvák, hudební producent a aktivista bojující za práva zvířat. V roce 2010 vydal sbírku esejí sepsanou lidmi z potravinářského průmyslu Gristle: From Factory Farm Food Safety (Thinking Twice About the Meat We Eat). O pět let později otevřel v Los Angeles restauraci Little Pine, kde se jídla připravují pouze z rostlinných surovin. Roku 2016 podpořil kampaň #TurnYourNoseUp bojující za ukončení velkochovů.

Zdroj fotografie: https://www.cnet.com/news/mobys-new-album-will-literally-put-you-to-sleep/

LEONARDO DICAPRIO 

Americký herec, producent a enviromentální aktivista. Snaží se o zvyšování povědomí o klimatické krizi, k čemuž pravidelně využívá své platformy. Například v roce 2016 ve svém projevu na Oscarech, kdy přijal ocenění za nejlepší hlavní roli ve filmu The Revenant. Prostřednictvím Leonardo DiCaprio Foundation aktivně podporuje několik kampaní a organizací v jejich boji za změnu klimatu. Leonardo je také jedním z významných investorů v oblasti rostlinných produktů jako je například The Beyond Meat. Je členem výboru ve Světovém fondu na ochranu přírody, Radě pro ochranu přírodních zdrojů a Mezinárodním fondu na ochranu zvířat. V roce 2016 ztvárnil DiCaprio ústřední postavu v dokumentu Before the Flood, který odkrývá alarmující svědectví o současných problémech spojených s klimatickými změnami, hledá řešení, jak předejít fatálním dopadům na náš budoucí život. V roce 2019 se DiCaprio podílel jako producent na dokumentu s názvem Ice on Fire, který upozorňuje na nutné zmírnění klimatických změn.

Zdroj fotografie: https://la.eater.com/2020/2/10/21131542/joaquin-phoenix-montys-good-burger-celebration

GRETA THUNBERG 

Švédská aktivistka v oblasti změny klimatu, která se stala inspirací pro studenty po celém světě. V roce 2015 vyhrála soutěž se svojí esejí o změnách klimatu ve švédských novinách. Pár měsíců poté protestovala před budovou švédského parlamentu. Díky tomu se stala vzorem pro studenty nejen vysokých škol. Po celém světě začaly studentské stávky s heslem “FridaysForFuture”, což bývá často popisováno jako “efekt Grety Thunbergové”. Minulý rok Greta pokračovala ve svých kampaních, účastnila se klíčových klimatických konferencí a zapojila se do studentských protestů po celém světě. V reakci na její otevřený postoj vyjádřili různí politici potřebu zaměřit se na problematiku změny klimatu a bohatí filantropové i investoři z USA poskytli téměř půl miliónu liber do Klimatického záchraného fondu na podporu hnutí Exticnction Rebellion a na podporu školních stávek. Greta je držitelkou řady ocenění a americký časopis Time ji v roce 2019 označil za jednoho ze sto nejvlivnějších lidí na světe.

Rostlinná strava je jedním z nejsnazších a nejefektivnějších způsobů, jak zmírnit dopady klimatických změn.

Zdroj fotografie: https://time.com/person-of-the-year-2019-greta-thunberg/

MILLIE BOBBY BROWN 

Britská herečka, zpěvačka a modelka. Nejvíce se proslavila rolí Eleven jako hlavní postava seriálu Stranger Things, za niž Millie obdržela několik nominací a cen. Před rokem, ve jejích patnácti letech, uvedla na trh cruelty-free kosmetiku, kterou pojmenovala Florence by Mills po její babičce. Kosmetika byla organizací PETA certifikovaná jako vegan.
Millie Bobby Brown vytvořila se značkou Converse limitovanou edici tenisek s velrybou, ty mají upozorňovat na problémy spojené se znečištěním oceánů. Bobby Brown se objevila ve filmu Godzilla: King of Monsters, který šíří myšlenku respektu ke zvířatům. “Cítím obrovskou úctu ke zvířatům. Líbí se mi způsob, jakým tento film zvířata zobrazuje. Stejně tak jako ony respektují nás, měli bychom my respektovat je“, uvedla Millie Bobby Brown.

Zdroj fotografie: https://www.pinterest.co.kr