Zdravotní benefity rostlinné stravy

Nedávné studie z University of Oxford prokázaly, že konzumace červeného, kuřecího i krůtího masa je spojena s vyšším rizikem devíti různých onemocnění, včetně srdečních chorob, cukrovky a zápalu plic. Americký biochemik Thomas Colin Campbell, PhD. uvedl, že vyřazení živočišných potravin ze stravy může vést k léčbě daných onemocnění. 

Studie dále ukazuje, že rostlinná strava má přínos nejen pro naši planetu, ale i pro celkové zdraví lidského organismu. 

  1. Rostlinná strava je spojována se sníženým rizikem srdečních onemocnění
  2. Několik výzkumů naznačuje, že pro prevenci diabetu 2. typu je rostlinná strava mnohdy účinnější než samotné léky.
  3. Konzumace masa a mléčných výrobků je spojována se zvýšeným rizikem vzniku rakoviny. Rostliny však produkují mnoho fytochemikálií, které chrání buňky před poškozením. Výsledkem je, že u lidí, kteří se stravují pouze rostlinně, bylo prokázáno nižší riziko výskytu rakoviny o více jak patnáct procent.
  4. U lidí stravujících se rostlinně bylo prokázáno také snížení krevníko tlaku, systolického o 3,12 mmHg a diastolického o 1,92 mmHg. Měli tak lepší výsledky než lidé konzumující maso i vegetariáni.
  5. Vysoký obsah vlákniny v kvalitních rostlinných potravinách je přínosný pro střevní bakterie, které mají zásadní vliv na celkové zdraví organismu. Vláknina má navíc pozitivní vliv na imunitní systém a funkci střev.
  6. Více studií dokazuje, že některé antioxidanty obsažené v rostlinách mohou účinně vychytávat volné radikálychránit buňkyzpomalovat stárnutí a předcházet nemocem jako Alzheimerova choroba
  7. Kvalitní rostlinné potraviny – jako listová zelenina, luštěniny nebo celozrnné výrobky údajně snižují riziko mrtvice až o deset procent.